Overthinking – jak z tego wyjść?

DF11383F-7E7D-48E5-91EC-285092D15684

Czym jest overthinking?

Overthinking – słowo, podebrane Anglosasom, zdaje się wielu osobom trafnie opisywać ich stan. „Zbyt dużo myślę, za często próbuję każdą kwestie, zdarzenie, błąd, sytuację w pracy, a nawet wspomnienie z dzieciństwa rozłożyć na czynniki pierwsze”. Jeśli też tak rozumiesz te pojęcie – po części masz rację. W psychologii jednak używa się nieco poważniejszego terminu, jakim jest <paraliż analityczny>http://paraliż-analtyczny

Pierwsza diagnoza

To normalne, jeśli długo zastanawiasz się, na którą spośród czterech sałatek w karcie menu masz najbardziej ochotę. To normalne, jeśli lubisz dokładnie przemyśleć, który krawat najlepiej będzie pasował do reszty ubioru, nie nic nadzwyczajnego w tym, że po latach przywołujesz w pamięci dawną rozmowę z rodzicem i zastanawiasz się, co naprawdę chciał Ci wtedy przekazać. Problem zaczyna się, gdy staje się to na tyle przytłaczające, że świadomość konieczności podjęcia kolejnej decyzji powoduje stres i przygnębienie. Overthinking sprawia, że takie emocje, odczuwane długofalowo prowadzą do przemęczenia i ciągłęgo strachu wynikającego z obawy przed podjęciem decyzji.

 

Od razu terapia?

Nie jest odkrywczym fakt, że w przypadku zdiagnozowania paraliżu analitycznego, który faktycznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skontaktować się ze specjalistą. Musisz jednak wiedzieć, że dotyka to bardzo wielu osób i w pewnych przypadkach, małymi krokami można uporać się z tym samemu.

 

overthinking pink board
overthinking pink board

Co robić?

  1.  Wiele osób w kwestii paraliżu analitycznego mówi o wyznczeniu sobie terminu na podjęcie decyzji, tak aby „uciąć sznureczek” samowolnych myśli. Jeśli mas coś postanowić względem konkretnej osoby, np szefa w pracy, ustal, że do końca konkretnego dnia odezwiesz się z odpowiedzią.
  2. Bądź tu i teraz – brzmi banalnie, prawda? Jeśli chodzi o tu i teraz, to nie do końca wiadomo, o co chodzi. Tu natomiast ważne jest, aby nie analizować wszystkiego wstecz i nie wybiegać myślami za bardzo w przyszłość, ale skupić się na podejmowaniu bieżących decyzji dnia codziennego. Teraz wybieram płyn do płukania, teraz film, teraz, że nie pójdę z mamą na jej ulubiony kabaret, ale zabiorę partnera czy partnerkę na kolację. Bo dzisiaj tego potrzebuję, kropka.
  3. Zajmij się czymś, co lubisz, czymś, co zajmuje Cię na tyle, że zapominasz o bożym świecie. Szydełkowanie, gotowanie, kite surfing, książka, gra komputerowa, dowolna aktywność fizyczna, zabawa z dziećmi, spacer z psem, malowanie, etc. Dajesz głowie odpoczynek – odwdzięczy ci się, obiecuję.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *